KONST / Oljemålningar / Oljemålning 12202031
nr 1220 2031
Mollie Faustman
(1883-1966), Sverige
Oljemålning, Monogramsignerad MF. Olja på pannå, Landskap, 51 X 61, inköpt av SAK 1939
Mollie Faustman, född 1883 i Stockholm, död 1966 i Stockholm, svensk målare.
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.600 kr
måndag 26 november 2018
kl 19:47:12
26/11 19:35:44
- Klassiska
26 nov
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Mollie Faustman
Läs mer om Mollie Faustman